?

Log in

Previous 10

Feb. 4th, 2015

VR Heritage Rose

versailles_rose

A Freebie

Something in the Email from Betty Crocker - a print out with 10 recipes. Something like you would have found in a sack of flour in the '50's or '60's.

Betty's Best

Aug. 5th, 2014

VR Heritage Rose

versailles_rose

Free! Cookbook.

Haven't posted for a while, but I saw this on Facebook and I knew I had to share.

Freebie du jour is "GOOD AND CHEAP" (a SNAP Cookbook) Click Here to download it This is really a quality cookbook. I've been looking at it for a quarter hour or so, and I'm impressed. So, Go! Grab this one!

Nov. 19th, 2012

VR Heritage Rose

versailles_rose

You won't find this in the kitchen, but

It's FREE! A Family Portrait from JC Penney's all November (or what's left of it) Click here for info

Oct. 9th, 2012

VR Heritage Rose

versailles_rose

USA Only - Sorry, Canada!

FREE REDBOX MOVIE OR GAME OCTOBER 10TH ONLY!

Redbox is celebrating their 10th birthday and they're giving us a present! Pick out a free Redbox game or movie rental on October 10th only.  Use code BIRTHDAY.

Oct. 3rd, 2012

VR Heritage Rose

versailles_rose

100 Free Cookbooks

Amazon has 100 free cookbooks for Kindle. The great thing is, you don't have to own a Kindle, you can get a Kindle reader for free on Amazon. The app goes on your computer or smartphone.

Check it out!

Jun. 27th, 2012

VR Heritage Rose

versailles_rose

Home made yogurt

Yes, you can make yogurt at home without the electric yogurt maker or leaving a heating pad on all night, or buy mason jars. All you need is a ceramic ( Corningware) or heat safe glass casserole with a lid or foil to cover it, a cooking thermometer (think of Alton Brown's), a container of plain yogurt with LIVE and ACTIVE cultures, milk, your oven, and a towel. Oh, and a pot to heat the milk.

This web site explains the method, and even has pictures.

Does is it work? YES! What does the yogurt taste like? Much milder than store bought.

I made a quart's worth if yogurt last night and let it sit in the oven for 9 hours. I lifted the foil thinking, 'Oh, all I'll have is rancid mild'. But NO! It Worked! I let the stuff chill in the fridge for three hours, then put it in a jelly bag (you can use coffee filters, cheese cloth or a clean white dish towel), then sat the jelly bag in a sieve on top of a bowl. However, I did take some of the chilled yogurt out and put it over some fresh blue berries. It was wonderful! Smooth, creamy, and not as puckery-tart as the stuff in the store.

The usual yogurt that I buy is a quart of Stoneybrook Farms. That costs around $7.49. Sometimes I can get it for $6. The quart of milk was $1.60, the cup of store-brand plain yogurt with live cultures cost $1.49. (I'll keep 2 tbs of yogurt for the next batch and save $1.49.) I figure, five servings of homemade yogurt will cost about 61 cents for the first batch. After that, using yogurt kept from this time to use as a starter, it will be around 32 cents a serving! It will still cost less than store bought even when you figure in the fruit or flavoring,

Try it and let me know about the results!

Added after final results of Greek Yogurt:
Next time, I will use either coffee filters or cheese cloth. My mother's ancient jelly bag fell apart as I scraped the yogurt out of it!

The results of making Greek Yogurt are amazing. The yogurt is thick and creamy. I expected the amount to reduce, and it did by nearly half! So, unless I want Greek Yogurt, I will just be making regular yogurt.

Jun. 1st, 2012

VR Heritage Rose

versailles_rose

This stuff looks DIVINE!

Ladies and Gentlemen! Here is a link to make you smile. HOMEMADE MARSHMALLOW FLUFF!

Dec. 13th, 2011

VR Heritage Rose

versailles_rose

Christmas and Holiday Cookies

Ok, shout out to everyone! Care to post your favorite frugal/cheap recipe for cookies? We've all got recipe for butter and egg rich cookies, what's cheap and good?
VR Heritage Rose

versailles_rose

Homemade is Frugal!

Love that Egg McMuffin on the way to work? The Money Saving Queen shows you how to make 'em at home and freeze em. Bet you could buy a dozen eggs for the price of one McMuffin!

Here's the scoop!

Nov. 18th, 2011

VR Heritage Rose

versailles_rose

Looking to the past for frugal meals

This is from the BBC. It takes a look at some Victorian, uber-cheap meals. It's an interesting read.

The toast sandwich and other hyper-cheap meals

Previous 10